Energiecertificaat in Spanje: wat de labels A tot G betekenen

Elke Spaanse woning die te koop staat draagt een energieletter, en u ziet die in elke advertentie. Hier leest u wat het CEE meet, waarin nieuwbouw en bestaande bouw verschillen, wat de Spaanse wet werkelijk eist bij verkoop en verhuur van een slecht gelabelde woning, wat het document echt kost en hoe de eisen jaar na jaar strenger worden.

Arseny Berzins·Co-Founder, Bravos Estate·

De letter op het Spaanse energiecertificaat is de kortst mogelijke samenvatting van wat het kost om in een woning te wonen. De verkoper regelt en betaalt het, de schaal loopt van A tot G, en achter die letter staan twee getallen: hoeveel energie het gebouw per vierkante meter per jaar nodig heeft en hoeveel CO₂ daarbij vrijkomt. Een nieuwbouwwoning met label B en een bestaande woning met label F van dezelfde omvang aan dezelfde kust zijn niet twee varianten van dezelfde aankoop: de lasten, de hypotheekvoorwaarden en de nog te verrichten verbouwing verschillen.

Deze gids behandelt wat het certificaat werkelijk meet, waarom nieuwbouw en oude voorraad aan tegenovergestelde uiteinden van de schaal staan, wat de Spaanse wet eist als u een slecht gelabelde woning wilt verkopen of verhuren, wat Spanje heeft besloten tegenover de Europese doelen en waar het eigenaren juist voor betaalt, wat het document kost en volgens welk tijdpad de eisen tot 2050 strenger worden.

Disclaimer. Dit is algemene achtergrondinformatie per september 2026 en geen juridisch, fiscaal of technisch advies. Energiecertificering is nationale wetgeving (Real Decreto 390/2021), maar registratie, leges, termijnen en handhaving liggen bij elke autonome regio afzonderlijk en veranderen van jaar tot jaar — net als het certificaatmodel zelf, dat eind september 2026 wordt vervangen. Ook het label ligt niet vast: na verbouwing wordt het certificaat opnieuw afgegeven, en de letter die vandaag in een advertentie staat kan later worden bijgesteld. De genoemde prijzen zijn marktobservaties, geen gereguleerde tarieven. Voor een concrete woning is alleen het geregistreerde certificaat gezaghebbend, en de beslissingen eromheen horen bij uw Spaanse advocaat, uw gestor of de certificerende technicus.

Wat het energiecertificaat is

De volledige naam luidt Certificado de Eficiencia Energética, afgekort CEE. Het is een technisch rapport van een bevoegde professional — architect, bouwkundig architect of ingenieur — die de woning bezoekt en oppervlakte, oriëntatie, bouwwijze, kozijnen, isolatie en de installaties voor verwarming, koeling en warm tapwater vastlegt, en die gegevens vervolgens door officieel erkende software haalt.

Het rapport wordt ingeschreven in het energieregister van de autonome regio waar de woning ligt: de Generalitat Valenciana voor de Costa Blanca, de Junta de Andalucía voor de Costa del Sol, de Govern de les Illes Balears voor Mallorca. Een niet-geregistreerd certificaat heeft geen rechtskracht. Dat is verreweg het meest voorkomende gebrek dat de advocaat van een koper aantreft: de eigenaar heeft een pdf van een technicus, maar het stuk is nooit bij de regio ingediend — en bestaat daarmee niet voor de notaris en, sinds augustus 2025, evenmin voor de taxateur.

Uit het register komen een registratienummer en het energielabel terug: de gekleurde balk van A tot G die u in advertenties ziet.

Wat de letter u werkelijk vertelt

Het certificaat beoordeelt het gebouw, niet de bewoners. Het beantwoordt één vraag: hoeveel ingekochte energie heeft deze woning nodig om een doorsneegezin een doorsneejaar comfortabel te houden? Twee kengetallen dragen het antwoord, elk met een eigen letter:

  • Verbruik van niet-hernieuwbare primaire energie, in kWh per m² per jaar: de energie die het gebouw moet inkopen. Dit getal vertaalt zich naar de rekening.
  • CO₂-uitstoot, in kg per m² per jaar: de klimaatvoetafdruk van dat verbruik.

De twee kunnen uiteenlopen. Een huis met een efficiënte warmtepomp op een groen contract scoort beter op uitstoot dan op verbruik; een oude gas- of olieketel doet het omgekeerde. Sinds 2021 rapporteert het certificaat de warmte- en koelbehoefte bovendien apart, wat aan de Middellandse Zeekust telt: daar bepaalt de koeling en niet de verwarming de zomerrekening.

Praktisch vertaald vertelt de letter u vier dingen nog voordat u één afrekening hebt gezien:

Waar de letter op wijstWaarom dat de koper aangaat
GebruikskostenHet verschil tussen label B en label F bij gelijke oppervlakte is een veelvoud, geen percentage, op het verwarmings- en koelingsdeel van de energierekening
Comfort in de uiterstenEen woning met label F of G is de woning die in januari koud is en in augustus duur om te koelen — precies de weken die bepalen of u het huis buiten het seizoen gebruikt
Openstaand werkDe aanbevelingspagina somt op welke maatregelen de technicus nodig acht en welk label elk daarvan zou opleveren: feitelijk een gratis verbouwbriefing
FinancieringSpaanse banken geven korting op groene hypotheken bij label A en B, en sinds augustus 2025 wordt zonder geldig geregistreerd certificaat helemaal geen taxatie voor hypotheekdoeleinden afgegeven

Een concrete vergelijking. Twee appartementen van 100 m², een kilometer van elkaar aan de Costa Blanca: nieuwbouw uit 2023 met label B en een bestaande woning uit 1988 met label F. In mei zijn ze allebei aangenaam. Het verschil komt naar voren in de twaalf weken per jaar waarin de airconditioning of de verwarming een groot deel van de dag draait — en over tien jaar bewoning het hele jaar door overtreft dat verschil doorgaans de kosten van nieuwe kozijnen in de oudere woning. De letter is geen abstract cijfer, maar de voorspelling van een terugkerende rekening.

Wat de labels A tot G betekenen

LabelWat het in de praktijk betekentTypische Spaanse woning
AZeer lage behoefte: goede isolatie, hoogwaardige beglazing, aerothermie of warmtepomp, meestal zonnepanelenNieuwbouw opgeleverd onder de energienorm van 2019; ongeveer 1% van de nationale voorraad
BEfficiënt. Wat ontwikkelaars aan de kust vandaag opleverenProjecten op plan en instapklare woningen vanaf 2020
CBoven gemiddeld. Meestal een gebouw uit 2007-2018 of een ouder pand dat goed is gerenoveerdBestaande bouw van na 2007; gerenoveerde villa met nieuwe kozijnen en warmtepomp
DGemiddeld voor een tamelijk modern gebouw. Prettig wonen, maar de klimaatregeling is zichtbaar op de rekeningUrbanisaties uit de jaren 2000
EOnder gemiddeld. Weinig of geen isolatie, vroeg dubbel glas, een splitunit als enige klimaatvoorzieningHet meest voorkomende label aan de kust: bungalows en appartementen uit de jaren tachtig en negentig
FSlecht. Koude kamers in januari, intensief koelen in augustusBlokken uit de jaren zeventig en tachtig, oude dorpshuizen
GDe slechtste band. Het certificaat is vijf jaar geldig in plaats van tienWoningen van vóór 1980 zonder modernisering, en vakantiewoningen die nooit winterklaar zijn gemaakt

Als orde van grootte: de gangbaar gepubliceerde bandbreedtes voor bestaande woningen leggen label A onder ruwweg 45 kWh per m² per jaar en label G boven ruwweg 380. Beschouw die getallen als een globale schaal en niet als grenswaarden — de werkelijke grenzen worden per klimaatzone en gebouwtype vastgesteld, om de reden die hierna volgt.

De letter is relatief, niet absoluut

Spaanse energielabels zijn geen vaste, landelijk uniforme grenswaarden. Elke woning wordt vergeleken met een referentiegebouw van hetzelfde type in dezelfde klimaatzone, en Spanje loopt van de milde Middellandse Zeekust tot het koude continentale binnenland. Dezelfde villa, identiek gebouwd, krijgt in Alicante een ander label dan in Burgos.

Praktisch gevolg: een E aan de Costa Blanca en een E in Madrid beschrijven niet hetzelfde gebouw. Aan de kust is het stookseizoen kort, dus krijgt een woning minder krediet voor het feit dat ze geen verwarmingsprobleem heeft: ze wordt afgezet tegen buren met hetzelfde voordeel. Vergelijk woningen binnen dezelfde provincie en lees het kWh-getal, niet alleen de letter.

Nieuwbouw en oude voorraad: waarom het gat zo groot is

Ongeveer acht van de tien Spaanse woningen hebben label E, F of G. De gepubliceerde cijfers lopen uiteen naar gelang de steekproef: het IDAE komt uit op circa 80% van de sinds 2013 geregistreerde certificaten met label E of slechter, en sectorstudies gaan tot 87%, waarbij label E alleen al meer dan de helft uitmaakt. Label A blijft in beide gevallen rond 1% of daaronder. Dat zegt niets over bouwkwaliteit, maar alles over chronologie: de Spaanse regels werden in drie stappen aangescherpt, en het label van een woning hangt grotendeels af van aan welke kant van die stappen ze is gebouwd.

BouwjaarGeldende regelgevingGebruikelijk label nu
Vóór 1979Helemaal geen thermische normG, soms F
1979-2006NBE-CT-79 — eerste isolatie-eisen, naar huidige maatstaven minimaalE of F
2007-2019Código Técnico de la Edificación (2006), stapsgewijs aangescherptD of C
Vanaf 2020CTE met het energiehoofdstuk DB-HE 2019 — norm van het bijna-energieneutrale gebouwA of B

Wat een oudere kustwoning omlaag trekt

  • Ontbrekende gevel- en dakisolatie in het meeste van wat vóór 2007 is gebouwd: de zwaarste factor
  • Aluminium kozijnen zonder thermische onderbreking, vaak met enkel glas
  • Uitsluitend elektrische klimaatregeling: een splitunit om te koelen en een verplaatsbare kachel voor de koude weken, beide geteld als niet-hernieuwbare primaire energie
  • Geen eigen opwekking: geen panelen, geen warmtepomp, niets dat de behoefte compenseert

Wat nieuwbouw daar tegenover zet

  • Een doorlopend geïsoleerde schil en kozijnen met thermische onderbreking als standaard
  • Lucht-water-warmtepompen voor verwarming, koeling en warm tapwater in één systeem
  • Gecontroleerde ventilatie en steeds vaker zonnepanelen, die het Europese tijdpad nog vóór het einde van dit decennium standaard maakt in nieuwbouwwoningen
  • Een ontwerp dat tegen de norm is doorgerekend in plaats van er achteraf op aangepast — daarom belandt vrijwel alles wat sinds 2020 aan de Costa Blanca, de Costa del Sol en op Mallorca is opgeleverd in A of B

Nieuwbouw: het label ontstaat in twee etappes

Wie op plan koopt, moet weten welk label er in de brochure staat. Nieuwbouw wordt in Spanje twee keer gecertificeerd:

  • Certificaat op ontwerp (certificado del proyecto) — berekend op basis van de tekeningen van de architect en de voorziene installaties, voordat er iets is gebouwd. Dat is het label dat in de verkoop op plan wordt genoemd: een prognose, geen meting van een afgebouwd pand.
  • Certificaat na oplevering (certificado de obra terminada) — afgegeven zodra het gebouw klaar is, gebaseerd op wat daadwerkelijk is geïnstalleerd, en geregistreerd bij de autonome regio. Dit is het officiële, en het hoort bij de sleuteloverdracht in de documentenmap te zitten, naast de declaración de obra nueva en de vergunning voor eerste bewoning.

Normaal komen beide overeen, want de ontwikkelaar moet bouwen wat in het project stond om de vergunning voor eerste bewoning te krijgen. Ze kunnen verschillen wanneer installaties tijdens de bouw wijzigen — een andere warmtepomp, extra panelen, gewijzigde beglazing — en het eindlabel kan dan beide kanten op schuiven. Een project dat als label A wordt aangeboden, wordt dus te goeder trouw aangeboden op basis van de ontwerpberekening; het definitieve label bestaat pas na oplevering. Vraag bij de oplevering om het geregistreerde certificaat na oplevering en leg het naast wat u is getoond. De volledige documentenlijst staat in onze gids over het kopen van nieuwbouw in Spanje.

In de bestaande bouw werkt dezelfde logica omgekeerd. Het certificaat is een momentopname van de dag van opname: een eigenaar die een warmtepomp plaatst of de kozijnen vervangt, kan het opnieuw laten afgeven — daarom verbetert het label in een advertentie soms tussen het moment van aanbieding en de verkoop.

Een woning met label E of F is geen slechte aankoop. Het is een aankoop met een bekende, begrootbare klus eraan vast. Nieuwe kozijnen en een moderne warmtepomp tillen een kustwoning meestal twee labels omhoog, het certificaat noemt zelf de maatregelen, en de werkzaamheden geven recht op een belastingaftrek van 20% tot 60% — zie hieronder. Het enige wat telt, is dat u die klus begroot vóórdat u het over de prijs eens wordt, niet erna.

De geldende regels in Spanje

De certificering is geregeld in het Real Decreto 390/2021, van kracht sinds 3 juni 2021.

SituatieEis
VerkoopEen kopie van het geregistreerde certificaat en het label wordt aan de akte gehecht en aan de koper overhandigd (art. 17.2)
VerhuurDe huurder ontvangt een kopie van het label plus de gebruiksaanbevelingen
GeldigheidTien jaar vanaf registratie; vijf jaar bij label G (art. 13.1)
Wie betaaltDe eigenaar: de verkoper bij verkoop, de verhuurder bij verhuur
RegistratieBij de autonome regio, binnen een maand na afgifte
HypotheektaxatieSinds 12 augustus 2025 (Orden ECM/599/2025) wordt zonder geldig, correct geregistreerd certificaat geen taxatie afgegeven die bruikbaar is voor hypotheekdoeleinden — zonder uitzonderingen

Die laatste regel maakt van het certificaat een zaak van de koper in plaats van papierwerk van de verkoper. Financiert u de aankoop, dan legt een ontbrekend of verlopen certificaat de taxatie stil, en op die taxatie leent de bank. Bij een afgebouwd pand heeft de taxateur het correct geregistreerde certificaat nodig; bij een woning in aanbouw volstaan het certificaat plus een kopie van de registratieaanvraag, mits de gegevens overeenkomen. Controleer dit voordat u ver in de hypotheekaanvraag zit — zie onze gids over de hypotheek in Spanje voor buitenlanders.

Boetes treffen de eigenaar, niet de koper. Het certificaat niet aanvragen, het niet registreren of onjuiste gegevens invullen zijn bestuurlijke overtredingen op grond van Ley 8/2013, verdeeld over drie categorieën: 300 tot 600 € voor lichte, 601 tot 1.000 € voor ernstige en 1.001 tot 6.000 € voor zeer ernstige overtredingen. In de praktijk is de gebruikelijke uitkomst geen boete, maar een uitgestelde overdracht.

Wat is vrijgesteld

De uitzonderingen staan in artikel 3.2. Die welke een koper daadwerkelijk tegenkomt:

  • Vrijstaande gebouwen kleiner dan 50 m²
  • Monumenten en beschermde panden, waar naleving het karakter zou aantasten
  • Tijdelijke bouwwerken met een voorzien gebruik van hoogstens twee jaar
  • Industriële, werkplaats- en agrarische gebouwen met lage energiebehoefte
  • Panden die worden gekocht voor sloop of ingrijpende herbouw

Verhuren met een laag label: wat de Spaanse wet werkelijk zegt

Hier is het rumoer het grootst, dus loont het om het geldende te scheiden van het voorspelde.

Langdurige verhuur: nergens in Spanje een minimumlabel

Voor reguliere woonruimteverhuur bestaat er in Spanje geen minimumlabel, in geen enkele regio. Een woning met label G kan net zo worden verhuurd als een woning met label A. De nationale wet eist alleen dat er een geldig, geregistreerd certificaat is en dat de huurder een kopie van het label met de gebruiksaanbevelingen ontvangt. Niets in het woonrecht koppelt de letter aan het recht om te verhuren.

Toeristische verhuur: twee regio's stellen wél een minimumlabel

Hier ligt het anders, en juist dit deel wordt het vaakst verkeerd weergegeven. Toerisme is in Spanje een bevoegdheid van de regio's, en twee autonome regio's hebben een minimum-energielabel opgenomen in de eisen waaraan een vakantiewoning moet voldoen. Het is een vergunningseis, geen certificeringseis: ze staat in de toerismewetgeving, niet in het Real Decreto 390/2021.

RegioMinimumlabel voor toeristische verhuurSinds wanneer
Balearen (Mallorca, Ibiza, Menorca)Label F voor gebouwen opgeleverd vóór 31 december 2007, label D voor gebouwen vanaf 1 januari 2008. Wie er niet aan voldoet, riskeert schrapping uit het toeristenregister en daarmee het recht om te verhurenIngevoerd door Ley 6/2017 tot wijziging van de Balearische toerismewet; de overgangstermijn van drie jaar liep af op 31 juli 2020
Canarische EilandenLabel F vóór 2007 en label D daarna, plus warm tapwater uit hernieuwbare bronnen (70% bij oudere, 90% bij nieuwere gebouwen), koelapparatuur met label A en minimaal 35 m² — te verlagen naar 25 m² als de woning compenseert met andere voorzieningen, waaronder een label A of BLey 6/2025, van kracht sinds 13 december 2025, met vijf jaar overgangstermijn voor bestaande verhuur, langer op de kleinere eilanden
Comunitat Valenciana (Costa Blanca)Geen minimumlabel. In het registratiedossier moet wel worden verklaard dat de woning een energiecertificaat heeftDecreto 10/2021, gewijzigd bij Decreto Ley 9/2024
Andalusië (Costa del Sol)Geen minimumlabel. De eisen gaan over oppervlakte, badkamers, ventilatie, verwarming en koeling, niet over de letterDecreto 31/2024
Regio Murcia (Costa Cálida)Geen minimumlabel. Certificaat verplicht op grond van de nationale regel, zoals overalDecreto 269/2019

Koopt u op Mallorca met het oog op toeristische verhuur, dan is dit een geldende voorwaarde en geen toekomstige. De Balearische regel is sinds 2020 afdwingbaar, en een woning die label F niet haalt — of label D als ze vanaf 2008 is opgeleverd — is geen rechtsgeldige vakantiewoning. Controleer het geregistreerde certificaat vóór aankoop, niet erna. Daarnaast loopt een tweede Balearische termijn: op grond van de circulariteitswet van 2022 moesten thermische installaties op stookolie of diesel vóór 1 mei 2026 uit toeristische accommodaties zijn verwijderd.

Nog twee punten over toeristische verhuur:

  • De vier-maandenmaas is dicht. Onder de oude regeling van 2013 was een woning die minder dan vier maanden per jaar werd gebruikt vrijgesteld van certificering. Het Real Decreto 390/2021 schrapte die uitzondering en bracht woningen met toeristisch gebruik uitdrukkelijk binnen de reikwijdte.
  • Het label is nooit de belangrijkste horde. Zelfs op de Balearen en de Canarische Eilanden bepalen de regionale vergunning, gemeentelijke moratoria en de vereniging van eigenaars of toeristische verhuur überhaupt mogelijk is: sinds 3 april 2025 vereist artikel 17.12 van de wet op de gesplitste eigendom, zoals gewijzigd bij Ley Orgánica 1/2025, voor nieuwe toeristische verhuur in een appartementengebouw de uitdrukkelijke instemming van de vereniging met een gekwalificeerde dubbele drievijfdemeerderheid, terwijl al vergunde en draaiende verhuur ongemoeid blijft. Uitgebreid in onze gids over het verhuren van vastgoed in Spanje.

De kop die u waarschijnlijk hebt gelezen: 'vanaf 2030 mag u onder label E niet meer verkopen of verhuren'

Die circuleert in alle talen en klopt niet. Ze beschrijft het ontwerp van de gebouwenrichtlijn uit 2021, dat voor woningen minimumlabels van E in 2030 en D in 2033 voorstelde. Die bepaling heeft de onderhandelingen niet overleefd en staat niet in de tekst die in april 2024 is aangenomen.

De vertegenwoordiging van de Europese Commissie in Spanje publiceerde op 21 oktober 2025 een rechtzetting onder de kop 'Gaat de EU de verkoop of verhuur van woningen met lage energielabels verbieden?' — het antwoord luidde dat de bewering onjuist is, dat de richtlijn voor woningen geen minimumnormen stelt en dat ze verkoop noch verhuur beperkt. Bindende minimumnormen bestaan alleen voor niet-residentiële gebouwen: de slechtste 16% moet vóór 2030 zijn gerenoveerd en 26% vóór 2033. Dat raakt u als u een bedrijfsruimte koopt, niet een woning.

Wat Spanje daadwerkelijk heeft besloten

Het Spaanse antwoord op de richtlijn heet Plan Nacional de Renovación de Edificios. Het ontwerp doorliep van 28 november tot 13 december 2025 de openbare consultatie, ging op 30 december 2025 naar Brussel, en de definitieve versie moet op 31 december 2026 in werking treden. Wat erin staat:

  • Een verbruiksdoel in plaats van een labeldrempel: het energieverbruik van de woningvoorraad met 25% omlaag in 2030 en met 33% in 2035 — strenger dan de 16% en 20 tot 22% die de Europese Unie vraagt — en nulemissie voor de hele voorraad in 2050. In aantallen vertaalt de regering dat naar de diepgaande renovatie van ongeveer 1,57 miljoen woningen tussen 2020 en 2030.
  • Voorrang voor de slechtste 43% van de gebouwen, waar de subsidies naartoe gaan. Aan de Middellandse Zeekust betreft dat een groot deel van de voorraad van vóór 2007.
  • Renovatiepaspoorten: een gefaseerd verbeterplan voor een individueel gebouw, dat naast het certificaat wordt aangeboden.
  • Minimumnormen alleen voor de tertiaire sector (kantoren en vergelijkbaar), met mijlpalen in 2030 en 2033. Voor woningen niets vergelijkbaars.

Nergens in het plan staat een minimumlabel om een woning te verkopen of te verhuren — met de kanttekening dat dit het nationale niveau is en dat twee regio's voor toeristische verhuur al verder zijn gegaan, zoals hierboven beschreven. Spanje heeft bovendien ruimte om een nationale drempel te vermijden: de regering meldde dat het residentiële energieverbruik tussen 2020 en 2023 al met circa 10% is gedaald en verwacht op dat pad de EU-doelen te overtreffen. Een verbod zou politiek duur zijn en, gezien die cijfers, overbodig.

Waar de alarmerende koppen van 2026 vandaan komen. Verschillende media brachten varianten van 'de regering gaat langs de deuren — het wordt verplicht om te verkopen of te verhuren'. Dat is het renovatieplan, herschreven tot verbod. Het plan gaat over diagnose, renovatiepaspoorten, subsidies en financiering; het bevat geen enkele beperking op verkoop of verhuur. Sommige anderstalige sites gaan nog verder en beweren dat Spanje vanaf 2027 verkoop onder label E gaat beperken — dat komt in geen enkele Spaanse rechtstekst voor.

Wat Spanje in plaats daarvan doet: betalen

Het Spaanse instrument bestaat uit subsidies en belastingvoordelen, en beide hangen aan het certificaat.

  • Renovatiesubsidies schalen mee met de behaalde besparing. Bij ingrepen aan een heel gebouw lag de steun rond 40% van de kosten bij een besparing van 30 tot 45%, oplopend tot ongeveer 65-80% bij diepere besparingen, met maxima per woning. Werk aan één afzonderlijke woning krijgt minder — grofweg 40% van de kosten met een plafond van enkele duizenden euro's — en, belangrijk, die regeling is beperkt tot de hoofdwoning, waardoor vakantiewoningen afvallen.
  • Het venster van de Next Generation-middelen sluit en regionale aanvraagrondes liepen in de loop van 2026 af. Het opvolgende kader is het Plan Estatal de Vivienda 2026-2030 (Real Decreto 326/2026, van kracht sinds 24 april 2026), waarvan het derde hoofdstuk renovatie, toegankelijkheid en stedelijke vernieuwing financiert, uitgevoerd via de autonome regio's. Voorwaarden verschillen per regio en per ronde, en rondes openen en sluiten.
  • Aftrekposten in de inkomstenbelasting van 20%, 40% en 60% voor energiebesparende werkzaamheden, hieronder in detail, alle gebonden aan een certificaat vóór en een certificaat ná de werkzaamheden.
  • Gemeentelijke korting op de onroerendezaakbelasting. Veel gemeenten verlagen de jaarlijkse IBI voor efficiënte woningen — gangbaar is rond 50% bij label A en 25% bij label B, meestal drie tot vijf jaar, vaak met een aparte korting voor zonnepanelen of een warmtepomp. Dit wordt vastgelegd in de belastingverordening van elke gemeente en niet nationaal, dus het moet per adres bij het gemeentehuis worden nagegaan.
  • Voordeel voor de verhuurder: bij langdurige verhuur wordt het belastbare huurinkomen op grond van de woningwet van 2023 met 50% tot 90% verlaagd, waarbij de schijf van 60% geldt wanneer kwalificerende renovatiewerkzaamheden zijn afgerond in de twee jaar vóór het contract. Of een concrete energierenovatie onder die definitie valt, is een vraag voor een Spaanse asesor fiscal.

Het patroon is consistent: Spanje betaalt eigenaren om panden te verbeteren in plaats van hun het gebruik te ontzeggen. Voor wie naar een bestaande woning met label F kijkt, is dat het praktische kader: aan de verbetering hangt publieke cofinanciering als het pand aan de voorwaarden voldoet, en het certificaat is het document dat die ontsluit.

En het ene land dat een verbod wél heeft geprobeerd

Frankrijk is het voorbeeld dat iedereen aanhaalt. Op grond van de eigen klimaatwet uit 2021 geldt een woning onder een bepaalde prestatiedrempel niet langer als juridisch 'behoorlijk' en mag ze niet worden verhuurd: label G is sinds 1 januari 2025 uitgesloten van nieuwe verhuur, label F zou in 2028 volgen en label E in 2034. Die regels gelden nog steeds — maar Frankrijk draait ze terug. Per 1 januari 2026 ging de omrekenfactor voor elektriciteit in de Franse beoordeling van 2,3 naar 1,9, waardoor talloze elektrisch verwarmde woningen zonder enige ingreep een label omhoog gingen; en in juni 2026 diende de regering een wetsvoorstel in om zo'n 700.000 woningen met label F en G terug op de huurmarkt te brengen, onder de toezegging binnen drie tot vijf jaar te renoveren. Het land dat het verbod probeerde, komt erop terug — en Spanje heeft het nooit ingevoerd.

Hoe de eisen jaar na jaar strenger worden

Spanje: de data die een concrete woning raken

DatumWat er gebeurtWie het raakt
3 juni 2021RD 390/2021 treedt in werking: woningen met toeristisch gebruik vallen binnen de reikwijdte, de vier-maandenuitzondering vervalt, de geldigheid bij label G gaat naar vijf jaarAlle eigenaren
12 augustus 2025Een geldig, geregistreerd certificaat wordt verplicht voor elke hypotheektaxatie (Orden ECM/599/2025)Iedereen die met een Spaanse hypotheek koopt
24 april 2026Plan Estatal de Vivienda 2026-2030 (RD 326/2026) treedt in werking, met de renovatiesubsidielijnen die de regio's uitvoerenEigenaren met verbouwplannen
30 september 2026Nieuw certificaatmodel, nieuwe labels, nieuw XML-formaat en een opnieuw geijkte rekenmethode worden verplichtCertificaten afgegeven vanaf die datum
31 december 2026De belastingaftrek voor energiewerkzaamheden aan individuele woningen loopt af; het nationale renovatieplan treedt in zijn definitieve vorm in werkingEigenaren die renoveren
31 december 2027De aftrek voor werkzaamheden aan complete woongebouwen loopt afVerenigingen van eigenaars
2030Spanje's eigen doel: residentieel energieverbruik 25% onder het niveau van 2020, te bereiken via renovatievolumeNationaal beleid, via subsidies
2035Hetzelfde doel op 33%Nationaal beleid
2050Nulemissie voor de hele Spaanse gebouwenvoorraadHet eindpunt van het plan

De Europese agenda op de achtergrond

DatumWat er gebeurt
1 januari 2025Einde van publieke steun voor losstaande ketels op fossiele brandstof
29 mei 2026Termijn voor omzetting van de richtlijn — Spanje haalde die slechts gedeeltelijk, dus de nationale regels worden nog uitgewerkt
31 december 2026Zonne-installaties verplicht op nieuwe publieke en niet-residentiële gebouwen groter dan 250 m²
31 december 2027De verplichting bereikt bestaande niet-residentiële gebouwen groter dan 500 m² die ingrijpend worden gerenoveerd
1 januari 2028Alle nieuwe gebouwen in publiek eigendom moeten nulemissiegebouwen zijn
31 december 2029Zonne-installaties verplicht op alle nieuwe woongebouwen en nieuwe overdekte parkeerterreinen
1 januari 2030Alle nieuwbouw nulemissie; de slechtste 16% van de niet-residentiële voorraad gerenoveerd; gemiddeld primair energieverbruik van de woningvoorraad 16% onder het niveau van 2020
203326% van de slechtste niet-residentiële voorraad gerenoveerd
2035Gemiddeld primair energieverbruik van de woningvoorraad 20 tot 22% onder het niveau van 2020
2040Streefdatum voor de uitfasering van ketels op fossiele brandstof
2050Klimaatneutrale gebouwenvoorraad in de hele Europese Unie

Lees beide tabellen met één gedachte in het achterhoofd: alleen de Spaanse data hangen aan een woning, en geen daarvan verplicht u tot renoveren. Ze regelen het certificaat zelf, de hypotheektaxatie en de vensters waarin publiek geld beschikbaar is. Alles in de tweede tabel is een regel voor nieuwbouw, een regel voor niet-residentiële gebouwen of een nationaal gemiddelde dat regeringen met beleid moeten halen — niets daarvan komt op uw eigendomsakte terecht.

Eén verandering om in de gaten te houden. De nieuwe Europese schaal reserveert de letter A voor nulemissiegebouwen. Wanneer Spanje zijn schaal bij de omzetting herijkt, hoeven de labels van vandaag dus niet één op één op die van morgen aan te sluiten. Een woning met label A op de huidige Spaanse schaal is niet automatisch label A op de toekomstige. De details worden in de Spaanse uitvoeringsregels vastgelegd.

Wat het certificaat werkelijk kost

De tarieven zijn niet gereguleerd, en de prijzen lopen sterk uiteen omdat het werk sterk uiteenloopt. Wat het bedrag bepaalt:

  • Het type woning. Een appartement in een blok is het eenvoudigste geval. Een vrijstaande villa heeft meer blootgestelde gevel, meerdere verdiepingen, uiteenlopender installaties en soms een technische ruimte bij het zwembad — en kost merkbaar meer om te beoordelen.
  • De oppervlakte. Voor een vrijstaande woning ligt de vuistregel rond 0,60 tot 1,50 € per m².
  • Of de technicus daadwerkelijk langskomt. De goedkoopste offertes zijn bureaucertificaten met behoudende standaardwaarden overal waar niets is gecontroleerd. Ze zijn legaal, en ze komen doorgaans een tot twee labels lager uit dan een fatsoenlijke opname.
  • Regio, reisafstand en spoed. Een certificaat binnen een week voor een vastgelegde overdrachtsdatum kost meer dan een certificaat dat een maand vooruit is besteld.
  • Of de registratie is inbegrepen. Sommige offertes dekken de indiening bij de regio en de leges, andere niet.
WoningGebruikelijk honorarium van de technicus (2026)
Appartement in een blokCirca 50 tot 200 €; een woning van 90 m² komt meestal rond 100 € uit
Vrijstaande woning of villaCirca 150 tot 400 €, afhankelijk van omvang en complexiteit
Compleet woongebouwPer eenheid gefactureerd, met projecthonorarium daarbovenop

Daarbovenop komen de regionale registratieleges, die elke autonome regio zelf vaststelt en vrijwel jaarlijks herziet:

RegioRegistratieleges voor een woning (2026)
Comunitat Valenciana (Costa Blanca)Rond 10 € per woning, appartement of villa; gebouwen worden per eenheid afgerekend
Andalusië (Costa del Sol)14,98 € tot 250 m² en 57,44 € daarboven, te voldoen via modelo 046
Balearen (Mallorca)Minder dan 10 €
Regio Murcia (Costa Cálida)Digitale indiening; behoort tot de laagste leges van Spanje
Madrid, Canarische Eilanden, Aragón en enkele andereGeen registratieleges

Langs de hele Middellandse Zeekust verloopt de registratie digitaal, en de technicus regelt die doorgaans binnen zijn honorarium — het loont dat te bevestigen, want 'certificaat afgegeven' en 'certificaat geregistreerd' zijn verschillende mijlpalen, en alleen de tweede telt.

Verandert het label wat u betaalt?

De gebruikskosten vormen het grootste effect en het enige dat niemand in de advertentie zet: dat veelvoud op de klimaathelft van de rekening, elk jaar dat u de woning aanhoudt.

De hypotheekvoorwaarden. Spaanse banken geven korting op groene hypotheken bij label A of B, doorgaans rond 0,1 procentpunt op de rente, voor de hele looptijd en stapelbaar met de gebruikelijke kortingen voor salarisstorting en verzekeringen. Bescheiden, maar het is een van de weinige prijsvoordelen die nieuwbouw op papier heeft ten opzichte van bestaande bouw. Los daarvan is het certificaat inmiddels een harde voorwaarde voor de taxatie zelf.

Belastingaftrek voor verbeteringen. De Spaanse aftrekposten in de inkomstenbelasting voor energiebesparende werkzaamheden lopen momenteel tot 31 december 2026 voor individuele woningen en tot 31 december 2027 voor complete woongebouwen. Wees voorzichtig met de juridische voorgeschiedenis, want die is rommelig: de verlenging kwam met Real Decreto-ley 16/2025, verviel toen het Congres dat decreet op 27 januari 2026 niet bekrachtigde, en werd in maart 2026 hersteld met Real Decreto-ley 7/2026, met terugwerkende kracht tot 1 januari 2025. In vijftien maanden is de regeling verlengd, geschrapt en opnieuw verlengd, dus bevestig de stand van zaken bij een asesor fiscal voordat u erop begroot. Drie schijven: 20% van de uitgaven voor werkzaamheden die de warmte- en koelbehoefte met minstens 7% verlagen; 40% voor een verlaging van het niet-hernieuwbare primaire energieverbruik met 30% of het bereiken van label A of B; en 60% voor gebouwbrede renovatie met 30% verbetering. Elke schijf vereist een certificaat vóór de werkzaamheden en een certificaat erna — daarom loont het het certificaat van een woning met label F of G die u wilt renoveren te bewaren in plaats van weg te bergen. De schijven van 20% en 40% gelden voor de hoofdwoning of een als woonruimte verhuurd pand; een zuivere vakantiewoning komt niet in aanmerking. Het bredere fiscale plaatje staat in onze gids over vastgoedbelasting in Spanje voor niet-residenten.

Wat het certificaat niet vertelt

Het is een berekening, geen meting. Niemand monitort de woning een jaar lang; een technicus voert waargenomen kenmerken in software in. Dat heeft gevolgen:

  • De kwaliteit wisselt, in de richting die hierboven is beschreven: een goedkope bureaubeoordeling zet een prima woning te laag neer.
  • Over comfort zegt het niets. Geluid, vocht, dwarsventilatie, of het terras in de middagzon ligt — niets daarvan zit in het model, en aan de Spaanse kust bepalen juist die dingen het woongevoel veel sterker dan een letter.
  • Het is geen bouwkundige keuring. Constructie, staat van het dak, leidingwerk en de legaliteit van de bouw vallen buiten het bestek.
  • De peildatum telt. Een in 2017 geregistreerd certificaat beschrijft de woning zoals die toen was: gunstiger als de eigenaar sindsdien een warmtepomp heeft geplaatst, ongunstiger als de ketel het heeft begeven.

Checklist voor kopers

  1. Vraag het certificaat op voordat u een bod doet, niet pas bij de notaris. Het is een pdf van twee pagina's die de verkoper al heeft.
  2. Controleer of het geregistreerd is: zoek het registratienummer en het stempel van de autonome regio, niet alleen de handtekening van de technicus. Zonder dat volgt er geen hypotheektaxatie.
  3. Kijk naar de datum. Tien jaar vanaf registratie, vijf bij label G. Een verlopen certificaat moet vóór de overdracht opnieuw worden opgemaakt, en dat betaalt de verkoper.
  4. Lees het getal in kWh per m², niet alleen de letter, en vergelijk woningen binnen dezelfde provincie.
  5. Vraag bij nieuwbouw om het certificaat na oplevering en leg het naast het ontwerplabel dat u is getoond.
  6. Lees de aanbevelingspagina. Daar staat wat de woning nodig heeft en welk label ze daarmee zou halen.
  7. Beprijs het gat. Bij bestaande bouw met label E of F zijn kozijnen en een warmtepomp de gebruikelijke eerste ingrepen: vraag een offerte voordat u het over de prijs eens wordt.
  8. Bewaar het als u wilt renoveren: het certificaat van vóór de werkzaamheden is een voorwaarde voor de belastingaftrek.
  9. Zorg dat het aan de akte wordt gehecht en neem uw eigen kopie mee: u hebt die nodig bij verkoop of verhuur, zoals onze gids over het verkopen van vastgoed in Spanje uitlegt.

Het certificaat is het goedkoopste onderdeel van het vooronderzoek bij een Spaanse aankoop en het onderdeel waar de meeste kopers overheen kijken voordat ze het opbergen. Het bepaalt niet of u koopt. Het vertelt u, vóór de onderhandeling, welke van de twee woningen op uw shortlist duurder wordt om in te wonen en wat het ongeveer kost om dat gat te dichten. Voor de rest van het traject begint u bij onze stapsgewijze gids over het kopen van vastgoed in Spanje en het volledige overzicht van de aankoopkosten.

Veelgestelde vragen

Veelgestelde vragen over dit onderwerp

Het beoordeelt het gebouw, niet de bewoners: hoeveel ingekochte energie de woning per vierkante meter per jaar nodig heeft om een doorsneegezin comfortabel te houden, en hoeveel CO₂ daarbij vrijkomt. Beide kengetallen staan met een eigen letter van A tot G op het label, samen met de warmte- en koelbehoefte apart en een pagina met aanbevolen maatregelen. Uw werkelijke verbruik meet het niet, en over geluid, vocht, constructie of bouwkwaliteit zegt het niets.

De verplichting ligt bij de verkoper, niet bij de koper. Op grond van Real Decreto 390/2021 moet elk pand dat te koop of te huur wordt aangeboden een geldig, geregistreerd certificaat hebben, waarvan een kopie aan de akte wordt gehecht en bij de overdracht wordt meegegeven. Van u als koper wordt niets gevraagd — maar sinds 12 augustus 2025 wordt zonder geldig geregistreerd certificaat geen hypotheektaxatie afgegeven, dus als u financiert, controleer dan vroeg of het er is.

De tarieven zijn niet gereguleerd. Een appartement in een blok kost doorgaans 50 tot 200 €, bij 90 m² meestal rond 100 €; een vrijstaande woning of villa 150 tot 400 €, oftewel ongeveer 0,60 tot 1,50 € per m². De prijs hangt af van het type woning, de oppervlakte, de regio, de spoed, of de technicus daadwerkelijk langskomt en of de registratie is inbegrepen. Daarbovenop komen de regionale leges: rond 10 € in de Comunitat Valenciana, 14,98 tot 57,44 € in Andalusië, minder dan 10 € op de Balearen en in verschillende regio's helemaal niets.

Voor langdurige verhuur ja, overal in Spanje: geen enkele regio kent een minimumlabel, en een woning met label G verhuurt u net als een woning met label A. Bij toeristische verhuur hangt het van de regio af, want toerisme is een regionale bevoegdheid. Twee regio's stellen een minimum: de Balearen eisen label F voor gebouwen opgeleverd vóór 2008 en label D voor latere, afdwingbaar sinds 2020 en gedekt door schrapping uit het toeristenregister; de Canarische Eilanden voerden dezelfde F/D-structuur in met Ley 6/2025, van kracht sinds december 2025, met vijf jaar overgangstermijn. De Comunitat Valenciana, Andalusië en Murcia kennen geen minimumlabel — daar is alleen het certificaat zelf nodig, verplicht bij elke verhuur sinds de vier-maandenuitzondering in 2021 verviel.

Nee. Het nationale gebouwenrenovatieplan, eind 2025 naar Brussel gestuurd en per 31 december 2026 in werking tredend, bevat geen minimumlabel om een woning te verkopen of te verhuren. Het stelt in plaats daarvan een verbruiksdoel — residentieel energieverbruik 25% omlaag in 2030 en 33% in 2035 — en realiseert dat met subsidies, renovatiepaspoorten en belastingvoordelen, met voorrang voor de slechtste 43% van de gebouwen. Het idee van label E in 2030 en D in 2033 kwam uit het richtlijnontwerp van de Europese Commissie uit 2021 en overleefde de onderhandelingen niet. De aangenomen Directive (EU) 2024/1275 legt woningen geen minimumlabel op, verbiedt verkoop noch verhuur en verplicht geen enkele particuliere eigenaar tot renoveren. Bindende minimumnormen gelden alleen voor niet-residentiële gebouwen: de slechtste 16% in 2030 en 26% in 2033. Frankrijk ging met een eigen wet verder en verbiedt sinds 2025 de verhuur van woningen met label G — maar diende in juni 2026 een voorstel in om zo'n 700.000 woningen met label F en G terug op de huurmarkt te brengen, zodat zelfs dat precedent wordt teruggedraaid. Spanje heeft op nationaal niveau nooit iets vergelijkbaars ingevoerd, al eisen de Balearen en de Canarische Eilanden wel een minimumlabel specifiek voor toeristische verhuur.

Door het moment waarop de regels veranderden. Wat vóór 1979 werd gebouwd viel onder geen enkele thermische norm; tussen 1979 en 2006 waren de isolatie-eisen minimaal; de Código Técnico kwam in 2006 en het huidige energiehoofdstuk pas in 2019. Alles wat sinds 2020 wordt opgeleverd, wordt gebouwd volgens de norm van het bijna-energieneutrale gebouw, met geïsoleerde schil, kozijnen met thermische onderbreking en een warmtepomp — vandaar label A of B. Oudere kustwoningen hebben meestal geen isolatie, aluminium kozijnen zonder thermische onderbreking en een splitunit als enige klimaatvoorziening.

Een geprognosticeerd label. Nieuwbouw wordt twee keer gecertificeerd: eerst het certificaat op ontwerp, berekend op basis van de tekeningen van de architect en de voorziene installaties — dat is het label dat in de verkoop op plan wordt genoemd; daarna het certificado de obra terminada, afgegeven na oplevering, gebaseerd op wat daadwerkelijk is geïnstalleerd en geregistreerd bij de autonome regio. Dat tweede is het officiële. Meestal komen ze overeen, omdat de ontwikkelaar volgens het goedgekeurde project moet bouwen om de vergunning voor eerste bewoning te krijgen, maar een wijziging van warmtepomp, panelen of beglazing tijdens de bouw kan het eindlabel verschuiven. Vraag bij de oplevering om het geregistreerde certificaat na oplevering.

Tien jaar vanaf de registratie bij de autonome regio, met één uitzondering: label G is slechts vijf jaar geldig, op grond van artikel 13.1 van Real Decreto 390/2021. Een verlopen certificaat moet worden vernieuwd voordat de woning opnieuw mag worden geadverteerd, verkocht of verhuurd — en, sinds augustus 2025, voordat er een hypotheektaxatie op kan worden afgegeven.

Op drie manieren. Het grootst zijn de gebruikskosten: het verschil tussen label B en label F bij gelijke oppervlakte komt terug als een veelvoud op het klimaatdeel van de rekening, elk jaar. Spaanse banken geven bij label A en B korting op groene hypotheken van ongeveer 0,1 procentpunt voor de hele looptijd. En energiebesparende werkzaamheden geven tot 31 december 2026 bij individuele woningen recht op aftrek in de inkomstenbelasting van 20%, 40% of 60%, mits er zowel vóór als na de werkzaamheden een certificaat wordt afgegeven.

Nieuwe woningen en marktanalyses

Geen spam — alleen nieuwe woningen en relevant marktnieuws; uitschrijven met één klik.

Door je aan te melden accepteer je het privacybeleid.

Hulp nodig bij uw woningzoektocht?

Onze experts begeleiden u bij elke stap van het proces.